MDTA - Minnesota Debate Teachers Association

bullet 

2017 MSHSL State Debate Tournament Qualifiers

2017 MSHSL State Debate Tournament Qualifiers
1/7/2017 9:17:59 PM


Zachary Prax
Posts: 134
10025

Group:

Thank you for your participation in the MSHSL Section Tournaments.  I know many are interested in getting a look at who will be at the tournament before the program goes out.  Please see below.

A major thanks for Bob, Liz, Steve, and Andy for their section representation.  Much appreciated.

And, thanks to you all for dealing with me all weekend.  Hopefully I was balanced out by DJ's delightfulness.

Zach.

 

----- 

 

Section 3: Lincoln-Douglas
1st Place: Kenan Anderson, Apple Valley
2nd Place: John Boals, Apple Valley
3rd Place: Noah Gallagher, Lakeville North
4th Place: Ben Pankow, Eagan
5th Place: Jason Senthil, Rosemount
6th Place: Marguerite LaPlant, Eagan

Section 4: Lincoln-Douglas
1st Place: Sophia Kuriscak, Visitation
2nd Place: Alex Nelson, St. Croix Prep
3rd Place: Nick Weir, St. Thomas Academy
4th Place: Alex Chun, Maple Grove
5th Place: Lauren Wohlberg, Visitation
6th Place: Ben Olson, East Ridge

Section 5: Lincoln-Douglas
1st Place: Alexis Wagenfeld, Blaine
2nd Place: Sara DeSobrino, Forest Lake
3rd Place: Alex Biedny, Forest Lake
4th Place: Camryn Schmidt, Brainerd
5th Place: Madi Schuld, Brainerd
6th Place: Elizabeth Booms, Roseville

Section 6: Lincoln-Douglas
1st Place: Anand Mittal, Edina
2nd Place: Gloria Mi, Edina
3rd Place: David Necas, Robbinsdale Cooper
4th Place: Maggie Wuollet, Robbinsdale Armstrong
5th Place: Michael White: Robbinsdale Cooper
6th Place: Benjamin Summers, Champlin Park

Section 3: Policy
1st Place: Allegro Wang & Sam Vacura, Bloomington Jefferson
2nd Place: Maddie Roberts & Brandon Wilary, Eagan
3rd Place: Linnea Stanton & Elizabeth Sabel, Eagan
4th Place: Andrew Sauvageau & Michael Stefanko, Rosemount
5th Place: Chelsea Fedorenko & Jack Sewpersaud, Rosemount

Section 4: Policy
1st Place: Nirayudh Bhavsar & Kincaid O’Neil, Blake
2nd Place: Mehek Bapna & Cole Mathews, Blake
3rd Place: Jackson Kerr & Stephen Boler, St. Paul Como Park
4th Place: Adam Ickler & Jack Lonstein, St. Paul Central
5th Place: Peter Schik & Henry Hansen, Como Park

Section 5: Policy
1st Place: Eiset Mebrahtu & Ben Phi, Minneapolis South
2nd Place: Josiah Ferguson & Townes Nelson, Minneapolis South
3rd Place: Aleda Hoover & Malik Akintola, Minneapolis Roosevelt
4th Place: Moti Benti-Novotny & Margret Ritschel, Minneapolis Edison
5th Place: Zak Abdullahi & Abdullahi Sahal, Roseville

Section 6: Policy
1st Place: Sukriti Rawal & Maggie Wells, Edina
2nd Place: Claire Carlson & Megan Shannahan, Edina
3rd Place: Alex Dresdner & Grace Klage, Minneapolis Washburn
4th Place: Brandon Stras & Sophia He, Wayzata
5th Place: Lily Endo & Luke Peichel, Minneapolis Washburn

Section 3: Public Forum
1st Place: Dante Fornizy & Suhail Rizvi, Eastview
2nd Place: Ross Abram & Osman Mansur, Eastview
3rd Place: Raj Purohit & Rylee Smith, Eagan
4th Place: Scott Franklin & Jason Scheller, Eagan
5th Place: Miranda Felton & Grant Schlichting, Cannon Falls
6th Place: Dany Berbari & Charlie Hanzel, Rochester Lourdes

Section 4: Public Forum
1st Place: Shefali Bijwadia & Raffi Toghramadjian, St. Paul Academy
2nd Place: Elisa Lopez & Eva Motolinia, Blake
3rd Place: Adnan Askari & Sarah Wheaton, St. Paul Academy
4th Place: Anika Mirza & Connor Yu, Blake
5th Place: Justin Hammond & Mark Salnikov, East Ridge
6th Place: Maggie Kenney & Alex Yang, East Ridge

Section 5: Public Forum
1st Place: Laura Belec & Emily Lakeman, Blaine
2nd Place: Kyle Hensel & Patrick Meyers, Brainerd
3rd Place: Nick Anderson & Quinten Rimolde, Duluth Denfeld
4th Place: Daniel Stokes & Luke Norquist, Brainerd
5th Place: Danielle Blake & Grant Benson, Blaine
6th Place: Jack Law & Frank Gillispie, Andover

Section 6: Public Forum
1st Place: David Ma & Richard Zhu, Edina
2nd Place: Helen Radovic & Hailey Imbach, Robbinsdale
3rd Place: Tori Chillscyzn & Sam Buisman, Chanhassen
4th Place: Matthew Nissen & Theo Teske, Edina
5th Place: Nathaniel Christensen & Rachel Park, Minnetonka
6th Place: Joseph Melander & Maddy Smerillo, Minnetonka